مخازن اتمسفریک (ذخیره)

مخـــازن ذخیره

مخـــازن ذخیره یکی از پرکاربردترین ســازه های مــورد اســـتفاده در بخشهای مختــلف صنعت می باشد. از آنجـــا که خرابـــی در مخازن به تـــدریج آغـــاز می شود، تشخیص انواع خرابی ها در مـراحــل اولیــه از اهمیــت به ســزایی برخـــوردار می باشد. مسائل اســـاسی در بازرسی مخـــازن عبارتند از: چگونه می توان مانع بازرسی های غیرلازم مخازن شد؟ چگونه می توان تعداد بازرسی های مخازن را به منظور افزایش بهره وری شرکت، کاهش داد؟ چگونه می توان یک برنامه زمانی بهینه به منظور کاهش هزینه تست مخازن تدوین کرد؟

خدمات تتا در حوزه پایش وضعیت مخازن ذخیره عبارتند از:

ـ ردیابی خوردگی ونشتی در کف مخازن نگهداری اتمسفریک با آزمون آکوستیک امیشن
ـ بازرسی کف، دیواره و سقف مخــازن دوجـداره و Cryogenic با آزمون آکوستیک امیشن
ـ تهیه نقشه خوردگی مخازن با آزمون اولتراسونیک بوسیله ربات هوشمند
ـ تهیه نقشه خوردگی کف مخازن با آزمون MFL

ردیابی خـوردگی و نشتی در کف مخازن نگهـداری اتمسفـریک با آزمون آکوستیک امیشن

شرکت تتا، با بکارگیری آزمون آکوستیک امیشن وضعیت کف مخازن نگهداری را حین سرویس ارزیابی کرده و آسیب های ناشی از خوردگی های فعال و نشتی ها را شناسایی می نمــایـــد. در این روش، آرایه ای از سنسورها بصورت محیطی در یک ردیف (در برخی شرایط دو ردیف) بر روی دیواره خارجی مخزن نصب شده و فعالیت های آکوستیــکی مربــوط به پدیــده های خوردگی و نشتی در کف مخـزن ردیــابـی می شـــود. پایـش وضعـیت کف مخازن نگهداری بدین روش طی سـه مرحله کلی زیر انجام می گیرد: 1- جمع آوری اطلاعات مخزن و محیط آزمون 2- انجام عملیات داده برداری 3- تحلیل داده ها و ارائه گزارش و اعلام Condition Index مزیت اساسی روش تست آکوستیک امیشن، اطلاع از وضعیت کف مخزن نگهداری بدون نیاز به تخلیه مخزن می باشد که بر اساس آنها بهره بردار می تواند مخازن را جهت قرار دادن در برنامه های تعمیراتی و اورهال اولویت بندی کرده و بدین ترتیب هزینه ها را بطور چشمگیری کاهش دهد.

 
 

بازرسـی کف، دیـواره و سقف مخازن دوجـداره و Cryogenic با آزمـون آکوستیـک امیشن

برای ارزیابی مخازن دوجداره یا مخازن با عایق ضخیم، کل مخزن به صورت یکپـارچـه با آزمون آکوستیک امیشن مورد ارزیابــی قرار می گیرد. برای اینــکـار ابتــدا ســوراخهــایی به قطـر 6 تا 8 میلیمتــر بر روی جداره بیرونی مخــزن تعبیـه شده و waveguide به مخزن متصل می گردد. سپس سنسورها بر روی waveguide متصل می گردد. پس از نصب سنسورها، فشار مخزن طی چندین مرحله افزایش یافته و وضعیت کف، دیواره و سقف مخزن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تهیه نقشه خوردگی مخـازن ذخیره (دیواره و رینگ) با ربـات التراسـونیک

برای ارزیابی مخازن دوجداره یا مخازن با عایق ضخیم، کل مخزن به صورت یکپـارچـه با آزمون آکوستیک امیشن مورد ارزیابــی قرار می گیرد. برای اینــکـار ابتــدا ســوراخهــایی به قطـر 6 تا 8 ربات سی اسکن التراسونیک (Corrosion Mapping Robot) یکی از ابزارهای بازرسی غیرمخرب جهت کنترل خوردگی و شناسایی عیب در سازه های مختلف صنعتی به شمار می رود. در این روش با ارسال و دریافت موج فراصوتی در داخل سازه و محاسبه مدت زمان سیر و دامنه موج دریافتی، محل و اندازه عیب شناسایی می گردد. قابلیت های ربات آلتراسونیک • شناسایی خوردگی های عمومی • شناسایی حفره های حاصل از خوردگی pitting • شناسایی تورق • شناسایی تاول زدگی هیدروژنی • شناسایی ترک خوردگی هیدروژنی • شناسایی خوردگی تنشی

پایش دیواره مخازن ذخیره به صورت رباتیک با آزمون UT

 
 

پایش رینگ مخازن ذخیره به صورت رباتیک با آزمون UT

تهیه نقشه خوردگی کف مخازن ذخیره با آزمون MFL

این روش بازرسی بر اساس تاثير عيوب بر روي ميدانهای مغناطيسي اعمال شده بر سازه تحت آزمون، پايه گذاري شده است؛ به همین دلیل تنها توانایی بازرسی موادی را دارد که خاصیت مغناطیس شدن داشته باشند. پایشگر این سیستم شامل يك آهنربای دائمی بسیار قوی و یک مجموعه حسگر است. حسگرها عيوبی را كه در شار مغناطيسي اختلال ايجاد میكنند را تشخيص داده و ولتاژي به سيستم ارسال ميكنند. مقدار اين ولتاژ ارسالي دقيقا متناسب با ميزان تغييرات شار مغناطيسي و بزرگی عیوب است. نرم افزار سیستم پس از فیلتر کردن اطلاعات دریافتی، گزارش وضعیت عیوب را به صورت تصویر رنگی آماده می نماید.

 
 

قابلیت ها

قابلیت ها : • توانایی بازرسی كف، ديواره و سقف مخازن، بدنه ظروف تحت فشار و خطوط لوله از روی پوشش
• توانایی بازرسی ورقهایی با جنس مغناطیسی بدون نیاز به برداشت رنگ و پوشش
• توانایی انجام آزمون با سرعت نیم متر بر ثانیه
• توانایی ارائه گزارش تعمیراتی بر اساس حد تعیین شده توسط کارفرما
• حساسيت بالا در تشخيص خوردگی، کاهش ضخامت و ترک
• توانايي آزمون كف مخازن تا ضخامت 20 ميليمتر و از روي حداكثر 6 ميليمتر پوشش