مزایای آنالیز ارتعاشات بی سیم

امروزه با حرکت شرکت‌ها به سمت فناوری‌های پایش وضعیت بی‌ سیم، انتخاب‌های بیشتری نسبت به قبل پیش‌روی آنها قرار گرفته‌است. از طریق فناوری‌های پیشرفته پایش وضعیت، بهره‌برداران افزایش راندمان فوق‌العاده‌ای را تجربه کرده‌اند. در عین حال نیز مجبور هستند از غرق شدن در انبوه داده‌ها و/یا صرفاً نگاه کردن به کلیات به جای جزئیات اجتناب کنند.

فناوری‌های جدید قابلیت‌های کاربران را نسبت به قبل توسعه می‌دهد و با دستیابی به دید سازمان‌یافته و قابل درک از شرایط به تجزیه و تحلیل داده‌ها کمک می‌کند. بطوری که کاربران اکنون می‌توانند به راحتی دلایل اصلی مشکلات ماشین‌آلات را پیدا کرده و به آنها رسیدگی کنند. شرکت‌هایی که از فناوری پایش وضعیت بی‌ سیم استفاده می‌کنند، با تمرکز بر مزایای کلیدی آن مانند افزایش ایمنی، کاهش هزینه، تصمیم‌گیری موثر، خروجی گرافیکی و بازگشت سرمایه، به توفیقات قابل توجهی دست‌ یافته‌اند.

افزایش ایمنی

آنالیز ارتعاشات در تجهیزات میدانی بسیار مهم است زیرا می‌تواند نشان‌دهنده سایش یاتاقان، روانکاری ضعیف و موارد دیگر باشد. اما از آنجایی که ایمنی اولویت شماره یک در واحدهای تولیدی است، فرستادن پرسنل برای نظارت بر تجهیزات در محیط های خطرناک منطقی نمی‌باشد. اما با این حال، پایش وضعیت باید ادامه پیدا کند. راه حل غلبه بر این چالش، روش آنالیز ارتعاش بی سیم می‌باشد. این فناوری نه تنها تکنسین‌ها را قادر می‌سازد تا بازدیدهای کمتری از یک محیط بالقوه خطرناک داشته‌باشند، همچنین انجام مانیتورینگ قبل از ایجاد خطرات اضافی دید بهتری به بهره‌برداران می‌دهد. طی این فرآیند، داده‌برداری از راه دور بدون خطر برای پرسنل انجام شده و بدین ترتیب اطلاعات کافی بمنظور یافتن راه‌حل‌ها به دست می‌آید. علاوه‌براین، با تکامل این فناوری، می‌توان امکان انتقال موقت سیستم آنالیز ارتعاشات را بر روی دارایی‌های مختلف (برای پایش وضعیت موقت) فراهم نمود.

کاهش هزینه

هزینه‌های کابل‌کشی و تجهیزات مورد نیاز آن پایش وضعیت ارتعاشی آنلاین (با سیم) را دشوار می‌کند. در این موارد، سازمان‌ها معمولاً از سیستم‌های اندازه‌گیری دستی استفاده می‌کنند. اما در اکثر موارد خوانش‌های دستی سازمان را قادر به دستیابی به تحلیل و روند مناسب نمی‌سازد؛ زیرا خواندن دستی به زمان و تخصص نیاز دارد. علاوه بر این، برای دستیابی به دقیق‌ترین تصویر از شرایط موجود، یک بهره‌بردار ممکن است به تنوع بیشتری از داده‌های ورودی (مانند شتاب‌سنج‌ها) نیاز داشته‌باشد.

به عنوان مثالی در این زمینه، یکی از تولیدکنندگان برق به سمت راه‌حل بی سیمی رفت که در پیکربندی و نصب آن همه‌کاره بود تا در هزینه‌های اجرا صرفه‌جویی کند. این سازمان نیاز به پایش موتوری در یک واحد توربین گاز داشت که در آن سیستم پایش ارتعاشات کابلی مقرون به صرفه نبود. از آنجایی که محفظه به عنوان قفس فارادی عمل می‌کرد، آنها به اتصال بی سیم قوی نیاز داشتند. بعلاوه، آنها قصد داشتند در صورت نیاز سایر تجهیزات دوار را (بدون افزایش تعداد پرسنل تعمیر و نگهداری) مانیتور کنند.

راه‌حلی که آنها پیدا کردند شامل انتقال بی سیم اطلاعات و عدم نیاز به کابل‌کشی گران قیمت بود. همچنین، فرآیند آنها شامل یک فرستنده ارتعاش بی سیم بود که فوراً بدون زیرساخت بی سیم اضافی به شبکه آنها متصل می‌شد. همچنین، امکان جابجایی سنسورها و فرستنده متصل فراهم بوده و پیکربندی شتاب‌سنج به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر بود که به راحتی با شرایط سازگار شود.

تصمیم گیری موثر

تصمیم‌گیری موثر به عوامل زیادی بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر اپراتورها هشدارهای غیرمتمرکز یا هشدارهایی را دریافت کنند که با فرمت گیج کننده ارائه می‌شوند، ممکن است حواسشان پرت شود. برای تمرکز بر مشکلات واقعی و یافتن راه‌هایی برای حل آنها، پرسنل باید ابزارهای مؤثری مانند نظارت بر ارتعاش آنلاین داشته باشند. پایش وضعیت ارتعاشی آنلاین می‌تواند به پیش‌بینی زمان وقوع خرابی کمک کند و به تعمیر و نگهداری هشدار دهد تا از خاموش شدن غیرمنتظره جلوگیری شود. هنگامی که پرسنل هشدارها را از طریق بی سیم دریافت می‌کنند، به سادگی می‌توانند تصمیمات درستی بگیرند زیرا اطلاعات را در دست دارند. علاوه بر این، فناوری بی سیم پرسنل بهره‌بردار را قادر می‌سازد تا با تمرکز بیشتری بر روی وظایف اصلی خود داشته باشند.

خروجی گرافیکی (مشاهده بصری)

بدون خروجی گرافیکی و مشاهده بصری اطلاعات، ممکن است داده‌های ارتعاشی بدون پیگیری لازم از جانب تکنسین ها رها شوند و یا اینکه بررسی مجدد داده‌های قبلی آسان نباشد. از طرف دیگر، می‌توان راه‌حلی را پیاده سازی کرد که در آن داده‌های ارتعاشی مستقیماً از تجهیزات به سیستم کنترل منتقل شود. بدین ترتیب، داده‌ها را می‌توان برای تعیین زمان از کار افتادن تجهیزات مورد بررسی قرار‌داد. این راه‌حل باعث بهبود برنامه ریزی تعمیر و نگهداری می‌شود در حالی که از آفلاین کردن تجهیزات، در مواقعی که خرابی قریب الوقوع نیست، جلوگیری می‌کند. همچنین، چون اطلاعات پیوسته و همیشه در دسترس می‌باشد، پرسنل نیازی به انتظار برای جمع‌آوری یا تجزیه و تحلیل بعدی آن نخواهند داشت.

بازگشت سرمایه گذاری

دارایی‌هایی که با استفاده از پایش وضعیت ارتعاشی بی سیم نظارت می‌شوند می‌توانند تأثیر قابل توجهی برروی بازدهی کارخانه داشته باشند. بطور کلی، بازگشت سرمایه اغلب با اجتناب از شکست کل دارایی بدست می‌آید، که اغلب می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد کند و نیاز به جایگزینی پرهزینه کل دارایی‌ها دارد. این نکته در یک مورد عینی در یک شرکت برق که برای ادامه کار به موتور اولیه متکی بود، ثابت شد. در شرکت مذکور، تعطیلی برای تعمیرات اساسی، ظرفیت تولید را 200 مگاوات کاهش می‌داد و 50000 پوند درآمد از دست می‌رفت.

با استفاده از یک فرستنده ارتعاش بی سیم، شرکت زمان تعمیرات خود را بهینه کرده و موتور را در زمانی که شرایط بازار تاثیرات فروش را به حداقل می‌رساند، تعمیر کرد و در ادامه نیز تمام مدت با پایش وضعیت ارتعاشی بی سیم کارکرد. علاوه براین، داده‌هایی که در آن بازه زمانی به سیستم کنترل ارسال می‌شد، واحد تعمیر و نگهداری را برای انجام کارهای دیگر و حفظ برنامه نگهداری آنها آزاد می‌کرد.

جمع بندی

در سال‌های اخیر، تحولات رخ داده در حوزه پایش وضعیت ارتعاشی یک جایگزین واقعی را برای سیستم‌های سنتی پایش ارتعاشات با سیم ارائه کرده است. اکنون کاربران می‌توانند راه‌حل‌هایی را انتخاب کنند که با استفاده از غواصی در عمق داده‌های خام به همراه تجزیه و تحلیل آنها، مشکلات اساسی تجهیزات را تشخیص دهند. فناوری‌های پایش وضعیت بی سیم زیرساختی برای مزایای مورد بحث در این مقاله ایجاد کرده است. این فناوری در سال‌های اخیر به علت گسترش زیاد به شرکت‌ها کمک میکند تا بتوانند با به‌روزرسانی و توسعه سیستم‌های بی‌ سیم خود، هرچه بیشتر از این مزایا بهره‌مند گردند.

 

 

دانلود مقاله پایش وضعیت بی سیم

print