اهمیت نظارت بر وضعیت در صنعت نسل 4

تولید فعلی برای بهینه‌سازی بهره‌وری به نگهداری‌های برنامه‌ریزی شده متکی است. تمرکز صنعت 4 (Industry 4.0)، برروی بهبود کارایی عملیاتی از طریق اتوماسیون است. این صنعت از تحلیل‌های پیش بینی و شناختی و همچنین یادگیری ماشینی برای خودکارسازی و ساده‌سازی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه استفاده می‌کند. به زبان ساده، نظارت بر وضعیت (Condition Monitoring)، به پارامترهای نظارتی اشاره دارد که نشان دهنده سلامت یک ماشین یا دارایی است. داده‌های وضعیت با استفاده از فناوری‌های IoT استفاده می‌شوند و برای اهداف نگهداری پیش‌ بینی‌کننده تحلیل می‌شوند. با این حال، کنترل کیفیت محصول تنها مزیتی نیست که سیستم‌های نظارت بر وضعیت ارائه می‌دهند.

نظارت بر وضعیت در نسل 4

صنایع مختلف که در آنها از نظارت بر وضعیت استفاده می‌شود:

چند مورد از کاربردها در صنایع مختلف عبارتند از:

ساخت: تجهیزات و ماشین‌آلاتی که مواد خطرناک را مدیریت می‌کنند و دسترسی به آنها برای بازرسی دستی سخت است، می‌توانند از طریق راه‌حل نظارت بر وضعیت مبتنی بر IoT مدیریت شوند. گیج‌هایی که چگالی آسفالت را اندازه‌گیری می‌کنند، حامل مواد رادیواکتیو هستند و باید از نظر ترک‌خوردگی، ناهماهنگی قطعات و غیره تحت نظارت دقیق قرار گیرند. همچنین نظارت بر کیفیت روغن موتور می‌تواند به بررسی وضعیت موتور کمک کند.

کارخانه‌ها: داده‌های ارتعاش می‌تواند برای تجهیزات دوار مانند پرس‌ها و ماشین‌های نورد مورد استفاده در کارخانه‌های کاغذ و فولاد بسیار مهم باشد.

شرکت های نفتی: سکوهای نفتی از شبکه ای از سنسورها برای نظارت بر نشتی، دمای مته‌ها، فشار در مخازن ذخیره سازی و غیره استفاده می‌کنند.

تدارکات و زنجیره تامین: تاخیرها و وقفه‌های ناشی از حوادث و خرابی‌ها می‌تواند زیان زیادی را به کسب و کار تحمیل کند. سیستم‌های نظارت بر وضعیت خودرو می‌توانند به نظارت و ردیابی ویژگی‌های مختلف عملکرد خودرو کمک کنند که در نهایت به جلوگیری از خرابی‌های غیر منتظره کمک می‌کند.

انرژی‌های تجدیدپذیر: همه ما می‌دانیم که تلاش‌های زیادی توسط سازمان‌های جهانی برای تمرکز بر ساخت و توسعه راه‌هایی برای تولید انرژی سبز و پایدار انجام می‌شود. در عین حال نیز راه‌هایی برای دور شدن از سوخت‌های فسیلی و تولید انرژی‌های غیرقابل تجدید پیدا می‌کند. برای انجام این کار، نیروگاه‌ها باید سلامت توربین‌ها و هر بخش متحرک داخل تجهیزات را که بخش پیچیده‌ای از فناوری است، ردیابی کنند.

فرآوری مواد غذایی: شرایط نگهداری در تولید و فرآوری مواد غذایی بسیار حیاتی است. یک نوسان جزئی در پارامترهایی مانند شرایط دما و رطوبت می‌تواند منجر به آلودگی و هدر رفتن مواد غذایی شود.

سیستم نظارت بر وضعیت چگونه پیاده سازی می‌شود؟

پیاده سازی یک راه‌حل CM به معنای استفاده بسیار بیشتر از ابزارهای آزمایشی جدید است. این به معنای پذیرش تغییر فرهنگ است: از نگهداری پیشگیرانه به نگهداری پیش‌ بینی. این تغییر با چشم انداز و تعهد مدیریت شروع می‌شود و نیاز به سرمایه‌گذاری در چندین جبهه دارد. از تهیه تجهیزات مناسب گرفته تا آموزش تکنسین‌ها برای انجام کارهای تحقیقاتی بر اساس داده‌ها و انجام اقدامات مداوم و به موقع در سراسر سازمان. تا از تمام مزایای CM شما را بهره‌مند کنند.

اجرای یک برنامه نظارت بر وضعیت موفق به موارد زیر نیاز دارد:

 • شناسایی دارایی‌های حیاتی که نیاز به نظارت دارند و خطرات احتمالی مرتبط با عملیات آنها.
 • جمع آوری داده‌های CM با ابزارهای آزمایشی یکسان که مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را اندازه‌گیری می‌کنند.
 • آموزش تکنسین‌ها برای تفسیر و گزارش داده‌های نظارت بر وضعیت.
 • شناسایی اقدامات اصلاحی در زمانی که داده‌های نظارت بر وضعیت نشان دهنده ناهنجاری‌ها باشد.

در نهایت، یک راه حل نظارت بر وضعیت، یافته‌های داده‌های وضعیت را تجسم می‌کند و هشدارها و اعلان‌ها را هنگامی که وضعیت از حالت عادی خارج می‌شود، ارسال می‌کند.

مزایای راه‌حل های نظارت بر وضعیت:

در اینجا به برخی از مزایایی که شرکت‌های تولیدی می‌توانند از داده‌های جمع‌آوری‌شده از طریق راه‌حل‌های CM به دست آورند اشاره شده‌است. که در مجموع انقلاب صنعت 4.0 را تقویت می‌کند:

 • بهبود طراحی محصول
 • توسعه محصول جدید
 • به حداکثر رساندن بازده تولید از طریق پیشگیری از خاموشی
 • برنامه‌ریزی و اجرای تعمیر و نگهداری هوشمند
 • کاهش هزینه‌های نگهداری از طریق مدیریت موثر حوادث
 • افزایش طول عمر تجهیزات از طریق نظارت بر وضعیت دستگاه
 • بهینه سازی موجودی قطعات یدکی با افزایش عمر تجهیزات
 • تمرکز بر حفظ ایمنی با اجتناب از نقص‌های جدی که می‌تواند منجر به بلایای جدی زیست محیطی همراه با عواقب قانونی و مالی شود.

 

 

 نظارت بر وضعیت: ستون صنعت نسل 4

print